KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 14088609
*
nr 1408 8609
Bob Matson
(f. 1945), Sverige
Instrumentbräda. Signerad, daterad -80. Gouache, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 37x46 cm
Bob Matson, svensk konstnär född 1945.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 juli 2021
kl 20:09:26
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/7 19:10:24
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bob matson gouache instrumentbräda svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol, mm; 69x4..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:29
-
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:31
-
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:39
-
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:57
-
9094 Akvareller
2 st, orientaliska, 48x30 cm, yttermått inklusive ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:22
-
9099 Bildrulle
Akvarell/Tusch, blomstermotiv med fjärilar, 74x158 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:07
*
Bob Matson
Bob Matson, svensk konstnär född 1945.
nr 1408 8609
Bob Matson
(f. 1945), Sverige
Instrumentbräda. Signerad, daterad -80. Gouache, 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 37x46 cm
Bob Matson, svensk konstnär född 1945.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 juli 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/7 19:10:24 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller bob matson gouache instrumentbräda svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol, mm; 69x4..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:29 -
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:31 -
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:39
-
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:57 -
9094 Akvareller
2 st, orientaliska, 48x30 cm, yttermått inklusive ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:22 -
9099 Bildrulle
Akvarell/Tusch, blomstermotiv med fjärilar, 74x158 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:07